Tworzenie własnego CFW - co, jak i gdzie

Dział zawiera opisy rożnych modyfikacji, w tym hakowanie systemu.
User avatar

Uploader

Posts: 170
Joined: 14 Jun 2009, 19:26
Location: Racibórz
PostPosted: 04 Jun 2012, 21:06
Witam serdecznie.
Biorąc pod uwagę że niedawno opublikowałem własne zmodyfikowane oprogramowanie, a jego tworzenie nie było tak trudne jakby się to mogło wydawać, postanowiłem opisać sposób jak stworzyć własne CFW.
Co będzie nam potrzebne:
1. NaviFirm
2. Nokia Firmware Editor STD
3. SISContents
Wszystkie 3 programy do pobrania stąd:
Code: Select all
http://www64.zippyshare.com/v/13369030/file.html

Będą nam także potrzebne interesujące nas modyfikacje. Wiele z nich znajduje się na forum.
Tworzenie CFW przedstawię na modelu Nokia C6-00. WSZYSTKO CO ZROBISZ ZE SWOIM OPROGRAMOWANIEM I TELEFONEM ROBISZ NA WŁASNE RYZYKO

Zaczynamy :):
1. Obsługa NaviFirm
Otwieramy dwukrotnym kliknięciem program NaviFirm. Na liście modeli po lewej stronie znajdujemy nasz model telefonu (RM oraz PR muszą się zgadzać z tym, co jest napisane na naklejce pod baterią). Kiedy nasz model telefonu został już znaleziony oczywiście klikamy na niego. W tabeli zatytułowanej „Releases” pojawią nam się wszystkie wersje oprogramowania dla danego telefonu. Klikamy na najnowszą wersję i w tabeli „Variants” wyskakują na wszystkie możliwe warianty oprogramowania. Kiedy już dedykowany wariant został przez nas znaleziony to oczywiście klikamy na niego. Zobaczymy w oknie "Files" pliki oprogramowania które należy pobrać (już zaznaczone). Klikamy oczywiście na "Download. Oto screen: Image
Tak na dobrą sprawę to nie potrzebujemy pliku UDA - to tam znajdują się aplikacje typu Bloomberg, Facebook już wgrane przez producenta (oczywiście potem możemy zaintalować je ręcznie). Nie potrzebujemy także pliku ROFS3 - tam znajdują się pliki dzięki któym możemy podpisać swoje oprogramowanie. Potrzebne do tego pliki .txt są w dalszej części poradnika.
Pobieramy zatem wszystko co potrzebujemy (+opcjonalnie plik UDA i ROFS3 jeśli ktoś chce). Podczas flashowania JAF'ie (bez UDA i ROFS3) nie będą się świecić lampki CNT oraz APE VARIANT, natomiast jeśli nie będziemy mieć pliku UDA to po flashowaniu będziemy dysponowali niemalże całą pamięcią wbudowaną w telefonie (w Nokii C6-00 jest to ok 260-270MB)

2. Edycja firmware
Otwieramy program Nokia Firmware Editor STD (NFE - skrót którym będę się posługiwał w dalszej części poradnika):
Na początku musimy wskazać lokalizację pobranego oprogramowanie. W NFE'sie wybieramy „Otwórz folder FW”. Wyskoczy nam okienko w którym musimy wybrać folder z naszym czystym oprogramowaniem, jak już wybierzemy dany folder, po lewej stronie programu (na rozwijanej liście) zauważymy komunikat „Wybierz plik”: Image.
Klikamy na niego i wybieramy plik ROFS2 - to właśnie w nim będziemy wprowadzać większość zmian.
Jak zapewne zauważyliśmy, button "Wypakuj stał się aktywny, a więc klikamy na niego. Pojawi się okno o postępach w rozpakowywaniu, po chwili zniknie ale program jeszcze nie skończył pracy - o zakończenie działań zostaniemy powiadomieni komunikatem który wyświetli się na dole okna programu: Image.

Czas przejść do działań właściwych :) :
- usuwanie języków
Na samym początku warto usunąć niepotrzebne języki - zwolni nam to trochę miejsca w ROFS2, dzięki czemu będziemy mogli dodać więcej modyfikacji. Klikamy na "Narzędzia a z rozwijanej listy wybieramy "Menedżer języków. Otworzy się okno w którym "Wybierz języki w celu usunięcia mamy rozwijaną listę języków które możemy usunąć i button "Usuń", którym to oczywiście usuwamy język: Image.
Proces usuwania: Image. Jak widzimy button "Usuń" jest teraz nieaktywny. Kiedy znowu się pojawi możemy usunąć dalsze języki. W tym miejscu możemy także dodać własne paczki językowe o ile takowe posiadamy. UWAGA: POZOSTAWIĆ NALEŻY JĘZYK POLSKI I ANGIELSKI
W rozwijanej liście "Domyślny język telefonu wybieramy język polski. Jak zapewne zauważyliśmy, skutkiem usunięcia niepotrzebnych języków jest więcej miejsca do zagospodarowania w ROFS2. Gratuluje, właśnie usunąłeś niepotrzebne języki :D

- ustawianie motywu domyślnego
Czas nieco spersonalizować nasze CFW dodając do niego motyw przez nas stworzony bądź znaleziony w Internecie. Motywy znajdują się dwóch lokalizacjach w ROFS2: w Resource-->Skins i w Private-->10207114-->import. Jeśli nie chcemy ani jednego motywu dodanego przez producenta to po prostu usuwamy poszczególne foldery które znajdują się w Skins i w import. Nie możemy jednak pozostawić oprogramowania bez motywu, motyw domyślny musi być ustawiony gdyż bez niego telefon uruchomi się tak jakby w trybie awaryjnym.
Pierwszym krokiem będzie otwarcie programu SISContensts i umieszczenie w nim (metodą "przeciągnij i upuść) motywu który chcemy mieć potem jako domyślny. Szczególnie jesteśmy zainteresowani oknem "Package UID" tak jak na zdjęciu poniżej - Image.
Teraz otwieramy program Nokia Firmware Editor STD. W rozpakowanym ROFS2 udajemy się do Private/10202be9/101f876F.txt i tam w stringu 0x14 sprawdzamy jaki mamy motyw domyślny. Teraz idziemy do resource/skin/ i tutaj usuwamy wszystkie foldery oprócz folderu którego nazwa widniała w Private/10202be9/101f876F.txt w stringu 0x14. Jeśli chcemy dodać swój motyw jako domyślny, to po prostu kopiujemy wartość "Package UID" do stringu 0x14, tak jak na tym screenie (zastępujemy jedynie tą wartość która znajduje się w miejscu tej podświetlonej na szaro na screenie) - Image.
To jeszcze jednak nie wszystko:).
Ponownie znajdujemy się w programie SISContents. Klikamy na "Extract files" - Image. Pojawi się nowe okno a w nim dwa foldery które nas interesują: "Resource" i "Private". Pliki które się w nich znajdują umieszczamy w folderach "Skins" i "10207114" w rozpakowanym ROFS2 (w programie Nokia Firmware Editor STD)
Motyw domyślny ustawiony :)

- dodawanie modyfikacji
Większość modyfikacji usprawniających działąnie systemu (a przez to telefonu) jest w formacie .txt lub .xml. Wszystkie należy zamieszczać w odpowiednich folderach - w większości przypadków foldery w których znajduje się ściągnięta przez nas modyfikacja znajduje się w folderach o nazwach odpowiednich do folderów w ROFS2

- dodawanie aplikacji do ROFS2
Czas na złamanie systemu - dodajemy RomPatcher+.
Tak jak to miało miejsce z dodawaniem motywu, aplikacje dodaje się w podobny sposób: otwieramy SISContents, następnie metodą "przeciągnij i upuść" umieszczamy instalkę aplikacji w programie. I tak jak w przypadku motywu klikamy na "Extract files" i pliki z poszczególnych folderów dodajemy do odpowienich folderów w ROFS2.
Tak samo postępujemy z innymi aplikacjami które chcemy dodać bądź uaktualnić (np OVI Mapy, odtwarzacz muzyczny itd).
UWAGA: NIE WSZYSTKIE APLIKACJE DODANE DO ROFS2 MOGĄ DZIAŁAĆ. JEŚLI DANA APLIKACJA NIE DZIAŁA PO FLASHOWANIU - NALEŻY DODAĆ JĄ DO UDA.
Osobiście plik UDA edytowałem raz żeby sprawdzić jak to ogólnie wygląda - zrezygnowałem z tego pliku podczas flashowania ze względu na niepotrzebne aplikacje i niemalże całą pamięć później dostępną.

- podpisywanie CFW
Podpisać CFW można na dwa sposoby: pierwszym jest zmiana domyślnej nazwy Bluetooth na własną (należy jednak wtedy pamiętać, że po wgraniu oprogramowania każda osoba może zmienić nazwę na swoją). Drugi sposób to ingerencja w plik oprogramowania.
Zamiast jednak rozwodzić się nad kopiowaniem poszczególnych plików udostępnie swoje pliki .txt dzięki którym podpisałem własne CFW:
Code: Select all
http://www17.zippyshare.com/v/96124527/file.html

Pliki które poddajemy edycji i co w nich zmieniamy:
a) "customersw.txt" - zmieniamy "42.0.004 Primum CFW na własną nazwę (w tym przypadku v42.0.004 to oznaczenie wersji oprogramowania) i "n08-05-2012" na własną datę (dzień, miesiąc, rok)
b) "fwid3.txt" - zmieniamy na nazwę własną TYLKO to, co zostało przeze mnie pogrubione: version=Primum CFW
c) "lang.txt" - "by Ćwirek (cwirgsm) zmieniamy na nazwę własną (to co tutaj napiszemy będzie widoczne pod hasłem "Autor modyfikacji" po wybraniu na klawiaturze kodu *#0000#, standardowo jest to wersja języków).
Tak przygotowane pliki umieszczamy w ROFS2 w "Resource-->Versions uprzednio usuwając znajdujące się tam pliki .txt.

Jak już skończymy pracę z programem Nokia Firmware Editor i chcemy zapisać nasze zmodyfikowane oprogramowanie wciskamy button "Przepakuj/Przebuduj: Image.
Czekamy chwilę aż program skończy pracę, zorientujemy się że tak jest kiedy zniknie okno ukazujące pasek postępu zapisywania, a na dole okna programu pojawi się taki komunikat: Image.
Gratuluje, właśnie stworzyłaś/stworzyłeś własne CFW :D .

Pamiętaj, żeby, po każdym razie gdy zapiszesz zmodyfikowany plik oprogramowania, posiadać jego backup sprzed ewentualnej zmiany w razie gdyby coś poszło nie tak jak powinno. Pamiętaj również o tym, że podczas flashowania programem JAF telefon musi być w pełni naładowany i że wszystko to robisz na WŁASNĄ odpowiedzialność. Partycja danego pliku oproframowania NIE MOŻE przekraczać ustalonego limitu widocznego na dolnej belce NFE'sa


Ewentualne pytania proszę zadawać w tym temacie bądź poprzez PW.
To chyba wszystko, życzę wszystkim miłego dnia :) .
Historia telefonów:
jakiś Bosh-->Siemens MC60-->Sharp GX10i-->Sony Ericsson K300i-->Motorola L7-->Nokia 6280-->Motorola L7 (ta sama, nadal używana)-->Nokia N73 Music Edition-->Nokia C6-00-->Motorola Milestone
Wstawki s60v5 były testowane na Nokii C6-00.
Wstawki Android były testowane na Motoroli Milestone z CM7 w wersji 2.3.7 lub na tablecie Denver TAC-7018
Quote

Posts: 3
Joined: 23 Mar 2013, 22:43
PostPosted: 24 Mar 2013, 13:26
Można prosić o screeny? Szczególnie na etapie z motywami i stringami.
Swoją drogą jest możliwe że motywy (foldery dokładniej) są w pliku c00 a nie w ROFS2?

I jakie jest ryzyko uwalenia fona przez wywalenie motywów, dodanie RomPatchera itp.
Mój telefon to Nokia E75 na S60v3, RM-412.
Quote
User avatar

Uploader

Posts: 170
Joined: 14 Jun 2009, 19:26
Location: Racibórz
PostPosted: 24 Mar 2013, 13:42
Witam.
Sam piszesz, że masz telefon z systemem s60v3, poradniki jest napisany pod system s60v5, ponieważ tylko na tym Symbianie zrobiłem oprogramowanie. W s60v3 się w to nie bawiłem i pojęcia ogólnie nie mam jak to wygląda w tym przypadku.
Historia telefonów:
jakiś Bosh-->Siemens MC60-->Sharp GX10i-->Sony Ericsson K300i-->Motorola L7-->Nokia 6280-->Motorola L7 (ta sama, nadal używana)-->Nokia N73 Music Edition-->Nokia C6-00-->Motorola Milestone
Wstawki s60v5 były testowane na Nokii C6-00.
Wstawki Android były testowane na Motoroli Milestone z CM7 w wersji 2.3.7 lub na tablecie Denver TAC-7018
Quote

Posts: 3
Joined: 23 Mar 2013, 22:43
PostPosted: 24 Mar 2013, 13:56
Dzięki za szybką odpowiedź!
Fakt - zrobiłeś to na v5, ale liczyłem na podobieństwo między tymi systemami w kwestii modyfikacji i fakt że może miałeś okazję robić v3.
Quote

Return to SymbianWho is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron